Skip to content

101 Bowfell CtWayne, NJ 07470

Built 1986

Last Sale Price
$385,000
Last Sale Date
Aug 13, 2015

Property Information

Block2901
Lot23
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class36
DescriptionTOWNHOUSE B
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,015
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
38%
Improvement Value:$121,000
62%
Total Assessment$196,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,654+4.0%
2024$11,207+1.2%
2023$11,070+0.4%
2022$11,021+2.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$385,000

To:

Sq Ft2,015DeedBook 2677, Page 199

Property Sale

Sale
$285,000
DeedBook C 169, Page 283

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook G 134, Page 333

Property Sale

Sale
$16,900
DeedBook C 116, Page 193

Property Built

Built

Year Built: 1986