Skip to content

93 Rock RdWayne, NJ 07470

Built 1995

Last Sale Price
$490,000
Last Sale Date
Oct 27, 2006

Property Information

Block2901
Lot48
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
DescriptionTOWNHOUSE-1972
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,984
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$75,000
37%
Improvement Value:$127,800
63%
Total Assessment$202,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,058+4.0%
2024$11,596+1.2%
2023$11,454+0.4%
2022$11,403+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$490,000

To:

Sq Ft1,984DeedBook 1366, Page 165

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook I 167, Page 105

Property Sale

Sale
$225,300
DeedBook O 142, Page 290

Property Built

Built

Year Built: 1995