Skip to content

53 Rock RdWayne, NJ 07470

Built 1995

Last Sale Price
$245,000
Last Sale Date
Jan 8, 1999

Property Information

Block2901
Lot57
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
DescriptionTOWNHOUSE
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,984
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$75,000
38%
Improvement Value:$121,000
62%
Total Assessment$196,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,654+4.0%
2024$11,207+1.2%
2023$11,070+0.4%
2022$11,021+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$245,000

To:

Sq Ft1,984DeedBook 159, Page 33

Property Sale

Sale
$214,304
DeedBook O 143, Page 28

Property Built

Built

Year Built: 1995