Skip to content

84 Rock RdWayne, NJ 07470

Built 1996

Last Sale Price
$530,000
Last Sale Date
May 18, 2006

Property Information

Block2901
Lot83
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
DescriptionTOWNHOUSE
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,918
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$75,000
31%
Improvement Value:$165,300
69%
Total Assessment$240,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,288+4.0%
2024$13,740+1.2%
2023$13,572+0.4%
2022$13,512+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$530,000

To:

Sq Ft1,918DeedBook 1248, Page 219

Property Sale

Sale
$485,000
DeedBook 981, Page 190

Property Sale

Sale
$355,000
DeedBook 364, Page 11

Property Sale

Sale
$226,167
DeedBook Q 145, Page 249

Property Built

Built

Year Built: 1996