Skip to content

15 Bowfell CtWayne, NJ 07470

Built 1986

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
Jul 31, 2002

Property Information

Block2901
Lot95
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class36
DescriptionTOWNHOUSE D
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,121
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$75,000
49%
Improvement Value:$78,300
51%
Total Assessment$153,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,115+4.0%
2024$8,766+1.2%
2023$8,658+0.4%
2022$8,620+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$270,000

To:

Sq Ft1,121DeedBook 462, Page 277

Property Sale

Sale
$172,000
DeedBook P 155, Page 54

Property Sale

Sale
$139,000
DeedBook E 132, Page 38

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook V 119, Page 463

Property Built

Built

Year Built: 1986