Skip to content

30 Morning Watch RdWayne, NJ 07470

Built 1992

Last Sale Price
$247,500
Last Sale Date
Apr 29, 1998

Property Information

Block3000
Lot146
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
DescriptionTOWNHOUSE
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage1,932
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$75,000
35%
Improvement Value:$140,700
65%
Total Assessment$215,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,826+4.0%
2024$12,334+1.2%
2023$12,183+0.4%
2022$12,129+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$247,500

To:

Sq Ft1,932DeedBook 155, Page 319

Property Sale

Sale
$191,981
DeedBook T 132, Page 59

Property Built

Built

Year Built: 1992