Skip to content

38 Morning Watch RdWayne, NJ 07470

Built 1992

Last Sale Price
$605,000
Last Sale Date
Jan 15, 2024

Property Information

Block3000
Lot148
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
DescriptionTOWNHOUSE
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage1,920
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$75,000
35%
Improvement Value:$139,400
65%
Total Assessment$214,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,748+4.0%
2024$12,259+1.2%
2023$12,109+0.4%
2022$12,056+2.0%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$605,000

To:

Sq Ft1,920DeedBook 4661, Page 46

Property Sale

Sale
$396,000
DeedBook 2211, Page 108

Property Sale

Sale
$442,500
DeedBook 1642, Page 169

Property Sale

Sale
$470,000
DeedBook 855, Page 178

Property Sale

Sale
$247,300
DeedBook M 157, Page 326

Property Sale

Sale
$188,748
DeedBook H 132, Page 326

Property Built

Built

Year Built: 1992