Skip to content

35 Morning Watch RdWayne, NJ 07470

Built 1992

Last Sale Price
$112,000
Last Sale Date
Jan 27, 2020

Property Information

Block3000
Lot174
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
DescriptionTOWNHOUSE
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage2,075
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
30%
Improvement Value:$172,000
70%
Total Assessment$247,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,687+4.0%
2024$14,123+1.2%
2023$13,951+0.4%
2022$13,889+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$112,000

To:

Sq Ft2,075DeedBook 3884, Page 73

Property Sale

Sale
$449,000
Sq Ft2,075DeedBook 3748, Page 279Recorded2/6/2020

Property Sale

Sale
$440,000
DeedBook 1763, Page 206

Property Sale

Sale
$255,000
DeedBook P 146, Page 229

Property Sale

Sale
$198,049
DeedBook L 132, Page 90

Property Built

Built

Year Built: 1992