Skip to content

70 Eider CtWayne, NJ 07470

Built 1993

Last Sale Price
$445,000
Last Sale Date
Apr 30, 2021

Property Information

Block3000
Lot224
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
DescriptionTOWNHOUSE
Dwellings1
ZoningPUD
Sq Footage2,262
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$75,000
31%
Improvement Value:$168,900
69%
Total Assessment$243,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,502+4.0%
2024$13,946+1.2%
2023$13,775+0.4%
2022$13,715+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$445,000

To:

Sq Ft2,262DeedBook 4049, Page 150

Property Sale

Sale
$500,000
DeedBook 971, Page 139

Property Sale

Sale
$417,000
DeedBook 697, Page 198

Property Sale

Sale
$255,700
DeedBook F 155, Page 73

Property Sale

Sale
$219,295
DeedBook Q 135, Page 8

Property Built

Built

Year Built: 1993