Skip to content

62 Shearwater LaneWayne, NJ 07470

Built 1987

Last Sale Price
$255,000
Last Sale Date
Jul 12, 1999

Property Information

Block3000
Lot27
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
DescriptionTOWNHOUSE D
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage2,238
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$75,000
38%
Improvement Value:$120,600
62%
Total Assessment$195,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,630+4.0%
2024$11,184+1.2%
2023$11,047+0.4%
2022$10,999+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$255,000

To:

Sq Ft2,238DeedBook 162, Page 190

Property Sale

Sale
$205,000
DeedBook K 146, Page 9

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook Y 121, Page 301

Property Built

Built

Year Built: 1987