Skip to content

98 Warbler DrWayne, NJ 07470

Built 1992

Last Sale Price
$510,000
Last Sale Date
Mar 26, 2008

Property Information

Block3000
Lot301
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
DescriptionTOWNHOUSE
Dwellings1
ZoningPUD
Sq Footage2,075
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$75,000
30%
Improvement Value:$175,100
70%
Total Assessment$250,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,871+4.0%
2024$14,301+1.2%
2023$14,126+0.4%
2022$14,063+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$510,000

To:

Sq Ft2,075DeedBook 1602, Page 261

Property Sale

Sale
$440,000
DeedBook 527, Page 271

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook A 155, Page 102

Property Sale

Sale
$259,000
DeedBook P 140, Page 45

Property Sale

Sale
$227,186
DeedBook A 135, Page 436

Property Built

Built

Year Built: 1992