Skip to content

126 Warbler DrWayne, NJ 07470

Built 1992

Last Sale Price
$437,500
Last Sale Date
May 8, 2019

Property Information

Block3000
Lot306
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
DescriptionTOWNHOUSE
Dwellings1
ZoningPUD
Sq Footage2,075
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
32%
Improvement Value:$162,300
68%
Total Assessment$237,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,110+4.0%
2024$13,569+1.2%
2023$13,403+0.4%
2022$13,343+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$437,500

To:

Sq Ft2,075DeedBook 3583, Page 7

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft2,075DeedBook 3122, Page 177Recorded8/17/2017

Property Sale

Sale
$218,402
DeedBook A 135, Page 346

Property Built

Built

Year Built: 1992