Skip to content

75 Gannet CtWayne, NJ 07470

Built 1992

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Sep 7, 2017

Property Information

Block3000
Lot335
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
DescriptionTOWNHOUSE
Dwellings1
ZoningPUD
Sq Footage2,075
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
35%
Improvement Value:$140,100
65%
Total Assessment$215,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,790+4.0%
2024$12,299+1.2%
2023$12,149+0.4%
2022$12,095+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000

To:

Sq Ft2,075DeedBook 3156, Page 1

Property Sale

Sale
$447,000

From:

To:

Sq Ft2,075DeedBook 2648, Page 292Recorded6/25/2015

Property Sale

Sale
$386,000
DeedBook 410, Page 58

Property Sale

Sale
$258,000
DeedBook W 145, Page 142

Property Sale

Sale
$218,390
DeedBook V 133, Page 580

Property Built

Built

Year Built: 1992