Skip to content

14 Gannet CtWayne, NJ 07470

Built 1992

Last Sale Price
$447,500
Last Sale Date
Nov 19, 2004

Property Information

Block3000
Lot349
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
DescriptionTOWNHOUSE
Dwellings1
ZoningPUD
Sq Footage1,920
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$75,000
38%
Improvement Value:$122,300
62%
Total Assessment$197,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,731+4.0%
2024$11,282+1.2%
2023$11,144+0.4%
2022$11,094+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$447,500

To:

Sq Ft1,920DeedBook 890, Page 145

Property Sale

Sale
$340,000
DeedBook 304, Page 178

Property Sale

Sale
$210,579
DeedBook N 134, Page 386

Property Built

Built

Year Built: 1992