Skip to content

3 Tanager CtWayne, NJ 07470

Built 1987

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Mar 8, 2017

Property Information

Block3000
Lot35
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
DescriptionTOWNHOUSE A
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage1,478
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
41%
Improvement Value:$105,900
59%
Total Assessment$180,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,756+4.0%
2024$10,344+1.2%
2023$10,217+0.4%
2022$10,172+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$320,000

To:

Sq Ft1,478DeedBook 3029, Page 237

Property Sale

Sale
$310,000
DeedBook 2314, Page 226

Property Sale

Sale
$390,000
DeedBook 1654, Page 15

Property Sale

Sale
$335,000
DeedBook 667, Page 12

Property Sale

Sale
$239,900
DeedBook W 166, Page 193

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook T 142, Page 75

Property Sale

Sale
$230,500
DeedBook F 123, Page 579

Property Built

Built

Year Built: 1987