Skip to content

18 Whimble CtWayne, NJ 07470

Built 1992

Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
Feb 28, 2018

Property Information

Block3000
Lot357
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
DescriptionTOWNHOUSE
Dwellings1
ZoningPUD
Sq Footage2,075
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
30%
Improvement Value:$175,100
70%
Total Assessment$250,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,871+4.0%
2024$14,301+1.2%
2023$14,126+0.4%
2022$14,063+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$430,000

To:

Sq Ft2,075DeedBook 3271, Page 22

Property Sale

Sale
$266,500
DeedBook M 152, Page 175

Property Sale

Sale
$251,196
DeedBook R 134, Page 156

Property Built

Built

Year Built: 1992