Skip to content

502-101a Hamburg TpkeWayne, NJ 07470

Built 1990
Commercial

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Jun 23, 1999

Property Information

Block3000
Lot399
QualifierC101A
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page30

Building Details

Building Class---
DescriptionOFFICE CONDO
Dwellings---
ZoningSB
Sq Footage---
Acreage0.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$23,000
23%
Improvement Value:$75,000
77%
Total Assessment$98,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,827+4.0%
2024$5,604-17.9%
2023$6,828+0.4%
2022$6,798+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$175,000

To:

DeedBook 161, Page 302

Property Sale

Sale
$137,520
DeedBook B 131, Page 501

Property Built

Built

Year Built: 1990