Skip to content

504-202b Hamburg TpkeWayne, NJ 07470

Built 2000
Commercial

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Mar 17, 2023

Property Information

Block3000
Lot399
QualifierC202B
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map PageCH91

Building Details

Building Class---
DescriptionOFFICE CONDO
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,050
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$44,900
53%
Improvement Value:$40,100
47%
Total Assessment$85,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,499+4.0%
2024$6,250-23.5%
2023$8,167+0.4%
2022$8,131+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$220,000

To:

Sq Ft1,050DeedBook 4504, Page 79

Property Sale

Sale
$183,500

From:

To:

DeedBook 2678, Page 128Recorded8/25/2015

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 231, Page 39

Property Built

Built

Year Built: 2000