Skip to content

68 Tanager CtWayne, NJ 07470

Built 1987

Last Sale Price
$368,000
Last Sale Date
Aug 21, 2013

Property Information

Block3000
Lot50
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
DescriptionTOWNHOUSE C
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage2,240
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
36%
Improvement Value:$133,000
64%
Total Assessment$208,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,368+4.0%
2024$11,893+1.2%
2023$11,748+0.4%
2022$11,696+2.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$368,000

To:

Sq Ft2,240DeedBook 2361, Page 210

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook Y 166, Page 114

Property Sale

Sale
$228,500
DeedBook K 132, Page 574

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook Y 122, Page 216

Property Built

Built

Year Built: 1987