Skip to content

52 Tanager CtWayne, NJ 07470

Built 1987

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Jul 22, 2004

Property Information

Block3000
Lot54
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
DescriptionTOWNHOUSE A
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage1,478
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$75,000
41%
Improvement Value:$107,900
59%
Total Assessment$182,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,875+4.0%
2024$10,458+1.2%
2023$10,330+0.4%
2022$10,284+2.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$360,000

To:

Sq Ft1,478DeedBook 817, Page 229

Property Sale

Sale
$279,000
DeedBook 325, Page 17

Property Sale

Sale
$183,000
DeedBook N 136, Page 514

Property Sale

Sale
$221,000
DeedBook Y 122, Page 424

Property Built

Built

Year Built: 1987