Skip to content

44 Tanager CtWayne, NJ 07470

Built 1987

Last Sale Price
$394,000
Last Sale Date
Oct 10, 2017

Property Information

Block3000
Lot56
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
DescriptionTOWNHOUSE B
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage1,924
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
39%
Improvement Value:$115,200
61%
Total Assessment$190,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,309+4.0%
2024$10,876+1.2%
2023$10,743+0.4%
2022$10,695+2.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$394,000

To:

Sq Ft1,924DeedBook 3175, Page 258

Property Sale

Sale
$418,200
DeedBook 2122, Page 165

Property Sale

Sale
$227,000
DeedBook D 158, Page 146

Property Sale

Sale
$170,980
DeedBook N 127, Page 279

Property Built

Built

Year Built: 1987