Skip to content

40 Tanager CtWayne, NJ 07470

Built 1987

Last Sale Date
Dec 1, 2016

Property Information

Block3000
Lot57
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
DescriptionTOWNHOUSE E
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage2,628
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
37%
Improvement Value:$127,800
63%
Total Assessment$202,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,058+4.0%
2024$11,596+1.2%
2023$11,454+0.4%
2022$11,403+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$281,000
DeedBook 2187, Page 277

Property Sale

Sale
$194,670
DeedBook M 127, Page 21

Property Built

Built

Year Built: 1987