Skip to content

39 Shearwater LaneWayne, NJ 07470

Built 1987

Last Sale Price
$362,500
Last Sale Date
Feb 7, 2019

Property Information

Block3000
Lot86
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
DescriptionTOWNHOUSE E
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage2,628
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
41%
Improvement Value:$109,900
59%
Total Assessment$184,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,994+4.0%
2024$10,573+1.2%
2023$10,443+0.4%
2022$10,397-15.4%
Property History

Property Sale

Sale
$362,500

To:

Sq Ft2,628DeedBook 3517, Page 61

Property Sale

Sale
$487,500
DeedBook 1107, Page 245

Property Sale

Sale
$436,000
DeedBook 667, Page 292

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook Q 157, Page 104

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook T 122, Page 8

Property Built

Built

Year Built: 1987