Skip to content

7 Bobolink CourtWayne, NJ 07470

Built 1992

Last Sale Price
$428,000
Last Sale Date
Sep 10, 2020

Property Information

Block3000
Lot96
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
DescriptionTOWNHOUSE
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage1,788
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
35%
Improvement Value:$140,300
65%
Total Assessment$215,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,802+4.0%
2024$12,311+1.2%
2023$12,160+0.4%
2022$12,106+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$428,000

To:

Sq Ft1,788DeedBook 3870, Page 254

Property Sale

Sale
$395,000

From:

To:

Sq Ft1,788DeedBook 2463, Page 201Recorded5/2/2014

Property Sale

Sale
$462,300
DeedBook 1758, Page 218

Property Sale

Sale
$490,000
DeedBook 1510, Page 270

Property Sale

Sale
$290,000
DeedBook C 166, Page 219

Property Sale

Sale
$189,019
DeedBook E 133, Page 558

Property Built

Built

Year Built: 1992