Skip to content

5 Diorio CourtWayne, NJ 07470

Built 2006

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 7, 2019

Property Information

Block302
Lot30.03
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class19
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,490
Acreage0.35

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$77,000
22%
Improvement Value:$273,400
78%
Total Assessment$350,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,835+4.0%
2024$20,036+1.2%
2023$19,791+0.4%
2022$19,703+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$780,000
DeedBook 1374, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 2006

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook U 166, Page 327