Skip to content

7 Diorio CourtWayne, NJ 07470

Built 2020

Last Sale Price
$525,000
Last Sale Date
Oct 19, 2018

Property Information

Block302
Lot30.04
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage3,515
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$77,000
21%
Improvement Value:$297,800
79%
Total Assessment$374,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,286+4.0%
2024$21,431+8.0%
2023$19,836+358.1%
2022$4,330+2.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2020

Property Sale

Sale
$525,000

To:

Sq Ft3,515DeedBook 3456, Page 149

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook U 166, Page 327