Skip to content

11 North Jersey LaneWayne, NJ 07470

Built 1975

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Mar 8, 2020

Property Information

Block3100
Lot10
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningR-A
Sq Footage4,223
Acreage0.79

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$194,800
55%
Improvement Value:$162,200
45%
Total Assessment$357,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,227+4.0%
2024$20,413+1.2%
2023$20,163+0.4%
2022$20,074-8.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$590,000
DeedBook 245, Page 225

Property Built

Built

Year Built: 1975