Skip to content

15 Urban Club RdWayne, NJ 07470

Built 2024

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Jul 3, 2024

Property Information

Block3101
Lot10.02
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,120
Acreage1.39

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$202,300
96%
Improvement Value:$7,800
4%
Total Assessment$210,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,493-8.1%
2024$13,592-47.9%
2023$26,066+0.4%
2022$25,950+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$500,000

To:

Sq Ft4,120DeedBook 4743, Page 275

Property Sale

Sale
$425,000
Sq Ft4,120DeedBook 4682, Page 179Recorded3/19/2024

Property Built

Built

Year Built: 2024

Property Sale

Sale
$1,415,000
DeedBook 1132, Page 1

Property Sale

Sale
$499,000
DeedBook X 160, Page 137

Property Sale

Sale
$149,000
DeedBook E 158, Page 20