Skip to content

30 Nevins RdWayne, NJ 07470

Commercial

Last Sale Price
$925,000
Last Sale Date
Oct 22, 2003

Property Information

Block3103
Lot14.02
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map PageCH91

Building Details

Building Class---
DescriptionRESIDENCE INN
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage5.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$652,400
11%
Improvement Value:$5,147,600
89%
Total Assessment$5,800,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$426,917-12.2%
2024$486,030+1.2%
2023$480,080+0.4%
2022$477,955+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$925,000

To:

DeedBook 687, Page 171