Skip to content

318 Brittany DrWayne, NJ 07470

Built 1994
Other Exempt

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Sep 20, 2021

Property Information

Block3200
Lot11
QualifierC0318
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
Description2BR CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,079
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$48,800
36%
Improvement Value:$86,400
64%
Total Assessment$135,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2023$7,060+0.4%
2022$7,029+2.0%
2021$6,893+0.9%
2020$6,831+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$340,000

To:

Sq Ft1,079DeedBook 4159, Page 245

Property Sale

Sale
$237,000
DeedBook 2235, Page 221

Property Sale

Sale
$145,990
DeedBook V 138, Page 545

Property Built

Built

Year Built: 1994