Skip to content

503 Brittany DrWayne, NJ 07470

Built 1993

Last Sale Price
$390,000
Last Sale Date
Nov 9, 2005

Property Information

Block3200
Lot11
QualifierC0503
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page32

Building Details

Building Class33
Description3 BR CONDO FLAT
Dwellings1
ZoningPUD
Sq Footage1,331
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$51,300
38%
Improvement Value:$83,100
62%
Total Assessment$134,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,991+4.0%
2024$7,685+1.2%
2023$7,591+0.4%
2022$7,557+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$390,000

To:

Sq Ft1,331DeedBook 1121, Page 179

Property Sale

Sale
$141,990
DeedBook C 136, Page 457

Property Built

Built

Year Built: 1993