Skip to content

601 Brittany DrWayne, NJ 07470

Built 1993

Last Sale Price
$245,000
Last Sale Date
Jul 21, 2020

Property Information

Block3200
Lot11
QualifierC0601
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page32

Building Details

Building Class33
Description1BR CONDO FLAT
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage780
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,800
46%
Improvement Value:$53,300
54%
Total Assessment$99,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,892+4.0%
2024$5,667+1.2%
2023$5,597+0.4%
2022$5,572+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$245,000

To:

Sq Ft780DeedBook 3873, Page 101

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 1785, Page 121

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 799, Page 165

Property Sale

Sale
$100,990
DeedBook L 135, Page 408

Property Built

Built

Year Built: 1993