Skip to content

706 Brittany DrWayne, NJ 07470

Built 1994

Last Sale Price
$313,500
Last Sale Date
Jun 21, 2010

Property Information

Block3200
Lot11
QualifierC0706
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page32

Building Details

Building Class33
Description3BR CONDO FLAT
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,331
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$51,300
38%
Improvement Value:$83,100
62%
Total Assessment$134,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,991+4.0%
2024$7,685+1.2%
2023$7,591+0.4%
2022$7,557+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$313,500

To:

Sq Ft1,331DeedBook 1946, Page 182

Property Sale

Sale
$345,000
DeedBook 1701, Page 221

Property Sale

Sale
$340,000
DeedBook 1005, Page 208

Property Sale

Sale
$148,990
DeedBook A 137, Page 265

Property Built

Built

Year Built: 1994