Skip to content

903 Burgundy WayWayne, NJ 07470

Built 1993

Last Sale Price
$305,000
Last Sale Date
Oct 23, 2017

Property Information

Block3200
Lot11
QualifierC0903
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page32

Building Details

Building Class33
Description3BR CONDO FLAT
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,331
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,300
38%
Improvement Value:$83,100
62%
Total Assessment$134,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,991+4.0%
2024$7,685+1.2%
2023$7,591+0.4%
2022$7,557+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$305,000

To:

Sq Ft1,331DeedBook 3178, Page 32

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft1,331DeedBook 3144, Page 217Recorded9/18/2017

Property Sale

Sale
$287,000
DeedBook 2107, Page 131

Property Sale

Sale
$310,000
DeedBook 1775, Page 274

Property Sale

Sale
$135,100
DeedBook X 132, Page 388

Property Built

Built

Year Built: 1993