Skip to content

906 Burgundy WayWayne, NJ 07470

Built 1993

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Jul 24, 2003

Property Information

Block3200
Lot11
QualifierC0906
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page32

Building Details

Building Class33
DescriptionMODEL H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,331
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$51,300
38%
Improvement Value:$83,100
62%
Total Assessment$134,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,991+4.0%
2024$7,685+1.2%
2023$7,591+0.4%
2022$7,557+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$280,000

To:

Sq Ft1,331DeedBook 633, Page 166

Property Sale

Sale
$158,990
DeedBook U 150, Page 205

Property Built

Built

Year Built: 1993