Skip to content

915 Burgundy WayWayne, NJ 07470

Built 1993

Last Sale Price
$255,000
Last Sale Date
Jun 14, 2018

Property Information

Block3200
Lot11
QualifierC0915
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page32

Building Details

Building Class33
DescriptionMODEL I2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,055
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,600
39%
Improvement Value:$74,900
61%
Total Assessment$123,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,343+4.0%
2024$7,062+1.2%
2023$6,975+0.4%
2022$6,944+2.0%
Property History
Sales7

Property Sale

Sale
$255,000

To:

Sq Ft1,055DeedBook 3347, Page 203

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft1,055DeedBook 3160, Page 227Recorded10/6/2017

Property Sale

Sale
$247,000

From:

To:

Sq Ft1,055DeedBook 2486, Page 16Recorded6/26/2014

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 712, Page 108

Property Sale

Sale
$151,000
DeedBook W 153, Page 1

Property Sale

Sale
$125,990
DeedBook O137, Page 75

Property Sale

Sale
$121,000
DeedBook R 132, Page 164

Property Built

Built

Year Built: 1993