Skip to content

1003 Brittany DrWayne, NJ 07470

Built 1993

Last Sale Price
$287,500
Last Sale Date
Jun 17, 2013

Property Information

Block3200
Lot11
QualifierC1003
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page32

Building Details

Building Class33
DescriptionMODEL H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,331
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$51,300
38%
Improvement Value:$83,100
62%
Total Assessment$134,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,991+4.0%
2024$7,685+1.2%
2023$7,591+3.9%
2022$7,307+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$287,500

To:

Sq Ft1,331DeedBook 2330, Page 12

Property Sale

Sale
$134,900
DeedBook C 133, Page 306

Property Built

Built

Year Built: 1993