Skip to content

8026 Brittany DrWayne, NJ 07470

Built 1998

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 15, 2025

Property Information

Block3200
Lot11
QualifierC8026
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
Description2BR TH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,628
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$54,300
28%
Improvement Value:$138,500
72%
Total Assessment$192,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,464+4.0%
2024$11,024+1.2%
2023$10,889+0.4%
2022$10,841+2.0%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$523,000

To:

Sq Ft1,628DeedBook 4904, Page 270

Property Sale

Sale
$309,000

From:

To:

Sq Ft1,628DeedBook 2682, Page 192Recorded9/1/2015

Property Sale

Sale
$365,000

To:

DeedBook 1799, Page 199

Property Sale

Sale
$270,000

To:

DeedBook 215, Page 100

Property Sale

Sale
$212,087

To:

DeedBook T 154, Page 90

Property Built

Built

Year Built: 1998