Skip to content

8711 Brittany DrWayne, NJ 07470

Built 1996

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 15, 2021

Property Information

Block3200
Lot11
QualifierC8711
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
Description3BR TH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,804
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$56,000
30%
Improvement Value:$131,600
70%
Total Assessment$187,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,155+4.0%
2024$10,727+1.2%
2023$10,596+0.4%
2022$10,549+2.0%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft1,804DeedBook 2547, Page 171Recorded11/10/2014

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft1,804DeedBook 2413, Page 129Recorded12/27/2013

Property Sale

Sale
$330,000
DeedBook 655, Page 220

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook T 155, Page 40

Property Sale

Sale
$201,740
DeedBook O 145, Page 96

Property Built

Built

Year Built: 1996