Skip to content

36 Brandywine RdWayne, NJ 07470

Built 1959

Last Sale Price
$995,000
Last Sale Date
Jun 15, 2023

Property Information

Block3201
Lot6
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,590
Acreage0.48

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$111,300
32%
Improvement Value:$236,300
68%
Total Assessment$347,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,668+4.0%
2024$19,876+1.2%
2023$19,632+0.4%
2022$19,546+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$995,000

To:

Sq Ft3,590DeedBook 4557, Page 54

Property Sale

Sale
$258,000
DeedBook U 121, Page 502

Property Built

Built

Year Built: 1959