Skip to content

181 Levinberg LaneWayne, NJ 07470

Built 2003

Last Sale Price
$419,900
Last Sale Date
Mar 17, 2011

Property Information

Block3207.01
Lot11
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class38
DescriptionEND UNIT
Dwellings1
ZoningB15
Sq Footage2,389
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$55,000
24%
Improvement Value:$173,500
76%
Total Assessment$228,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,587+4.0%
2024$13,066+1.2%
2023$12,906+0.4%
2022$12,849+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$419,900

To:

Sq Ft2,389DeedBook 2038, Page 295

Property Sale

Sale
$524,900
DeedBook 1254, Page 290

Property Sale

Sale
$500,000
DeedBook 788, Page 247

Property Sale

Sale
$458,320
DeedBook 670, Page 157

Property Built

Built

Year Built: 2003