Skip to content

149 Levinberg LaneWayne, NJ 07470

Built 2003

Last Sale Price
$720,000
Last Sale Date
Dec 12, 2024

Property Information

Block3207.01
Lot18
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class38
DescriptionEND UNIT
Dwellings1
ZoningB15
Sq Footage2,389
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$55,000
24%
Improvement Value:$173,500
76%
Total Assessment$228,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,587+4.0%
2024$13,066+1.2%
2023$12,906+0.4%
2022$12,849+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$720,000

To:

Sq Ft2,389DeedBook 4830, Page 282

Property Sale

Sale
$415,000

From:

To:

Sq Ft2,389DeedBook 3103, Page 179Recorded7/24/2017

Property Sale

Sale
$400,000

From:

To:

Sq Ft2,389DeedBook 3048, Page 249Recorded5/8/2017

Property Sale

Sale
$595,000
DeedBook 963, Page 254

Property Sale

Sale
$457,927
DeedBook 590, Page 290

Property Built

Built

Year Built: 2003