Skip to content

224 Levinberg LaneWayne, NJ 07470

Built 2003

Last Sale Price
$560,000
Last Sale Date
Jul 26, 2021

Property Information

Block3207
Lot12.20
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class38
DescriptionEND UNIT
Dwellings1
ZoningB15
Sq Footage2,389
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$55,000
22%
Improvement Value:$195,200
78%
Total Assessment$250,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,877+4.0%
2024$14,306+1.2%
2023$14,131+0.4%
2022$14,069+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$560,000

To:

Sq Ft2,389DeedBook 4100, Page 23

Property Sale

Sale
$543,600
DeedBook 1734, Page 37

Property Sale

Sale
$593,667
DeedBook 686, Page 267

Property Built

Built

Year Built: 2003