Skip to content

1501 Hamburg TpkeWayne, NJ 07470

Commercial

Last Sale Price
$5,250,000
Last Sale Date
Feb 8, 2008

Property Information

Block3300
Lot1
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page1987

Building Details

Building Class---
DescriptionOFFICE BLDG
Dwellings---
ZoningB
Sq Footage32,200
Acreage1.55

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$542,500
28%
Improvement Value:$1,378,000
72%
Total Assessment$1,920,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$130,039+4.0%
2024$125,053+1.2%
2023$123,522+0.4%
2022$122,975+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$5,250,000

To:

Sq Ft32,200DeedBook 1573, Page 227

Property Sale

Sale
$500,000
DeedBook N 116, Page 588