Skip to content

49 Valhalla WayWayne, NJ 07470

Built 1952

Last Sale Price
$318,000
Last Sale Date
Nov 3, 2011

Property Information

Block3304
Lot18
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionRANCH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,712
Acreage0.36

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$114,700
64%
Improvement Value:$64,600
36%
Total Assessment$179,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,661+4.0%
2024$10,252+1.2%
2023$10,127+0.4%
2022$10,082+2.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$318,000

To:

Sq Ft1,712DeedBook 2110, Page 284

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook E 164, Page 304

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook V 149, Page 29

Property Built

Built

Year Built: 1952