Skip to content

23 Jackson AveWayne, NJ 07470

Built 1955
Other Exempt

Last Sale Price
$580,000
Last Sale Date
Aug 15, 2022

Property Information

Block3306
Lot3
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionCAPE COD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,840
Acreage0.46

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$90,100
47%
Improvement Value:$100,900
53%
Total Assessment$191,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,357+4.0%
2024$10,921+1.2%
2023$10,788+0.4%
2022$10,740+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$580,000

To:

Sq Ft1,840DeedBook 4381, Page 204

Property Built

Built

Year Built: 1955