Skip to content

28 Sheffield RdWayne, NJ 07470

Built 1976

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Sep 9, 1999

Property Information

Block3308
Lot18
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionRANCH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,461
Acreage0.68

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$111,000
41%
Improvement Value:$159,200
59%
Total Assessment$270,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,816+4.1%
2024$15,200+1.3%
2023$15,011+0.5%
2022$14,943+2.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1976