Skip to content

31 Ridgeview TerrWayne, NJ 07470

Built 1950

Last Sale Price
$650,000
Last Sale Date
Sep 22, 2020

Property Information

Block3308
Lot30
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionCAPE/RANCH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,916
Acreage0.76

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$113,200
37%
Improvement Value:$189,400
63%
Total Assessment$302,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,993+4.0%
2024$17,303+1.2%
2023$17,091+0.4%
2022$17,015+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$650,000

To:

Sq Ft2,916DeedBook 3897, Page 218

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook F 146, Page 35

Property Built

Built

Year Built: 1950