Skip to content

8 Parkside CourtWayne, NJ 07470

Built 1998

Last Sale Price
$245,000
Last Sale Date
Jul 18, 2018

Property Information

Block3310
Lot1
QualifierC0008
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
Description2 BDRM, 1ST FL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,038
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,400
36%
Improvement Value:$87,600
64%
Total Assessment$136,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,087+4.0%
2024$7,776+1.2%
2023$7,681+0.4%
2022$7,647+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$245,000

To:

Sq Ft1,038DeedBook 3374, Page 246

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook L 157, Page 246

Property Built

Built

Year Built: 1998