Skip to content

14 Parkside CourtWayne, NJ 07470

Built 1998

Last Sale Price
$385,000
Last Sale Date
Nov 22, 2023

Property Information

Block3310
Lot1
QualifierC0014
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
Description2 BDRM, 2ND FLR
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage957
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$47,600
37%
Improvement Value:$82,700
63%
Total Assessment$130,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,498+4.1%
2024$7,201+1.3%
2023$7,109+0.5%
2022$7,077+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$385,000

To:

Sq Ft957DeedBook 4645, Page 270

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft957DeedBook 2993, Page 45Recorded2/6/2017

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft957DeedBook 2479, Page 145Recorded6/11/2014

Property Sale

Sale
$141,000
DeedBook W 157, Page 188

Property Built

Built

Year Built: 1998